Zdrowie i Uroda

Darmowe artykuły do przedruku

Odmrożenie stóp

odmrozeniestopWprawdzie zima nie daje się nam w tym roku szczególnie we znaki, to jednak zawsze powinniśmy wiedzieć, co robić na wypadek odmrożenia stóp. Tym bardziej, że problem ten nie dotyczy wyłącznie polarników.

Odmrożenie może się przytrafić każdemu. Chodzi o stan, w którym mamy do czynienia z zamarznięciem niektórych tkanek oraz wytworzeniem się w ich obrębie kryształków lodu, które uszkadzają nasze naczynia krwionośne. Słowem: niska temperatura powoduje zatrzymanie przepływu krwi w naczyniach krwionośnych, a skutkiem odmrożenia jest czasowe, bądź całkowite obumarcie wyziębionej części ciała.

O odmrożeniu świadczy narastające mrowienie, drętwienie czy zesztywnienie stóp. Ponadto powierzchnia dotknięta odmrożeniem staje się zimna, biała, połyskująca i gładka. Dlatego jeśli tylko dostrzeżemy niepokojące objawy, poluzujmy warstwy odzieży i jak najszybciej udajmy się do ciepłego pomieszczenia.

Jeżeli skóra jest jeszcze miękka, to odmrożone stopy należy zanurzyć w ciepłej (nie gorącej!) wodzie, by odtajały. Kiedy zauważymy, że się zaczerwieniły, wyjmijmy je z wody. W przypadku, gdy skóra jest stwardniała lub nie mamy pod ręką wody, to odmrożoną część ciała postarajmy się ogrzać ciepłymi dłońmi. Dobrze jest też wypić jakiś ciepły napój.

Uwaga! Odmrożonych powierzchni ciała nie można trzeć (w ten sposób tylko uszkodzilibyśmy więcej tkanek) czy przykładać do pieców, kaloryferów lub innych urządzeń grzewczych. Wstępnie ogrzanym kończynom należy następnie zapewnić ciepłe, czyste i przewiewne warunki. Kiedy ostre objawy ustąpią, zafundujmy stopom kąpiele (naprzemiennie ciepłe i zimne) oraz sięgnijmy po maść z zawartością ichtiolu albo żel z aloesu.

Pomoże również moczenie stóp w ciepłej oliwie z oliwek czy wodzie z dodatkiem łyżeczki sproszkowanej gorczycy. Nie zapominajmy także o zastosowaniu diety wysokobiałkowej, dzięki której uszkodzone tkanki szybciej się zregenerują. Przed odmrożeniami uchronią nas jednak przede wszystkim profilaktyczne działania.

Nośmy ciepłe, wygodne buty wykonane z przewiewnych materiałów oraz grube, wełniane skarpety. Nie przebywajmy na mrozie, jeśli nie jest to konieczne (zrezygnujmy też z picia alkoholu przed wyjściem na mróz oraz w czasie, gdy znajdujemy się na zewnątrz). Czekając np. na przystanku, nie stójmy biernie – kołyszmy się na palcach stóp lub spacerujmy tam i z powrotem, by utrzymać prawidłowe krążenie krwi. Na koniec pamiętajmy, że za odmrożenia odpowiadają nie tylko niskie temperatury, ale i silny, zimny wiatr.

There are no comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *