Zdrowie i Uroda

Darmowe artykuły do przedruku

Sposoby na odciski

odciskistopPojawiające się najczęściej na stopach odciski (zwane też nagniotkami), to małe zgrubienia twardej i obumarłej skóry. Powstają zwykle przez tarcie albo nacisk, spowodowany głównie przez źle dobrane buty i skarpety.

Odciski mogą się też pojawić na skutek ciężkiej pracy czy też intensywnego uprawiania sportu. Chociaż nie są szczególnie poważną dolegliwością, to jednak bywają uciążliwe i utrudniają nam poruszanie się. Na szczęście odcisków możemy pozbyć się sami, a interwencja lekarza nie jest w tym przypadku potrzebna (no chyba, że dojdzie do zakażenia).

Przeważnie nagniotki są żółte lub białe, ale mogą także przybrać barwę czerwoną (kiedy dojdzie do ich podrażnienia). Domowych sposobów na walkę z nimi jest naprawdę sporo. Według niektórych pomaga np. smarowanie dwa razy dziennie nagniotka olejem rycynowym, przykładanie do niego wilgotnej torebki z herbatą czy skórki ze świeżej cytryny. Ból może też zmniejszyć moczenie stóp w odwarze z płatków owsianych.

No właśnie: odciski należy przede wszystkim zmiękczyć, by potem można było łatwiej się ich pozbyć, delikatnie ścierając je za pomocą specjalnej tarki. Do miski nalejmy ciepłej wody i wrzućmy np. odrobinę soli morskiej lub sody oczyszczonej (1 łyżeczka sody na 2 litry wody). Ulgę przyniosą także ziołowe kąpiele stóp (np. z dodatkiem kojącego rumianku czy szałwii). Następnie osuszone stopy należy posmarować kremem z witaminą A czy lanoliną. Aby zmniejszyć dyskomfort podczas chodzenia, możemy też zaopatrzyć się w poduszeczki lub plastry na odciski (np. lecznicze, z otworem napełnionym substancją usuwającą nagniotek, albo te ochronne, z miękkim opatrunkiem).

Uwaga: jeśli chorujemy np. na cukrzycę, to nie próbujmy walczyć z odciskami sami, ponieważ ryzyko zakażenia może wzrosnąć. Oczywiście lepiej jest zapobiegać odciskom, niż je leczyć. Dlatego tak ważną kwestią jest zakup wygodnych butów (sprawdź np. ofertę Zebry). Zrezygnujmy z obcisłych trzewików, pozbądźmy się jak najszybciej niedopasowanych wkładek i najważniejsze – stawiajmy przede wszystkim na komfort, a dopiero potem wygląd obuwia.

Przeważnie nagniotki są żółte lub białe, ale mogą także przybrać barwę czerwoną (kiedy dojdzie do ich podrażnienia).

There are no comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *