Zdrowie i Uroda

Darmowe artykuły do przedruku

Herbata i kawa odwadniają?

Większość z nas zakłada, że kawa i herbata odwadniają. Okazuje się, że to mit!

Aby stracić więcej wody, niż zawartość filiżanki kawy czy herbaty, trzeba byłoby ogromnych dawek kofeiny. Nawet wypijając bardzo mocną kawę, jest to trudne do wykonania, wręcz nieosiągalne!

Może wypijając mocną herbatę czy kawę, nie nawodnimy swojego organizmu, ale na pewno się nie odwodnimy! Jest to dobra wiadomość dla smakoszy kawy oraz herbaty – wypijane w umiarkowanych ilościach, nie przyczyniają się do utarty wody z organizmu. Odwodnienie byłoby zdecydowanie bardziej prawdopodobne, jeśli przyjmujemy czystą kofeinę w tabletkach.

Co oznacza umiarkowane picie? W przypadku herbaty to 3-4 filiżanki na dzień, kawę zaleca się natomiast w ilościach 2-3 dziennie. Jeśli cierpisz na choroby serca, zbyt wysokie ciśnienie, ogranicz kawę do 1-2 filiżanek. Staraj się korzystać z kubków o normalnej wielkości, regularnie wypijając kawę czy herbatę, tak aby przypadkiem poprzez stosowane naczynie, nie zwiększać spożycia tych napojów. Oczywiście podane „dawki” nie dotyczą dzieci oraz kobiet w ciąży.

Uważaj na dodatki do kawy i herbaty. Jeśli używasz mleka, zdecyduj się na niskotłuszczowe. Jeśli musisz słodzić, ogranicz zwykły cukier – warto zastąpić go naturalnym słodzikiem – stewią, słodzi, nie dodając zbędnych kalorii.

Kawa i herbata to napoje, które sprzyjają spotkaniom z bliskimi i znajomymi, „jednoczą” nas. Są źródłem niezbędnych płynów, ale również przeciwutleniaczy, które chronią nasze serce i naczynia krwionośne.

Podsumowując … dla zdrowia należy pić dużo wody, ale kawa i herbata wypijane umiarkowanie również liczą się do całkowitego dziennego spożycia płynów. Sprzyjają wymianie płynów w naszym organizmie i zawierają zdrowe antyoksydanty. Nie odwadniają! Aby dowiedzieć się więcej na temat diety i zdrowego odżywiania warto skorzystać z porad dietetyka – www.metamorfozadiety.blogspot.com .

There are no comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *