Zdrowie i Uroda

Darmowe artykuły do przedruku

Profilaktyka chorób na co dzień

chirurgia szczękowo-twarzowaWspółcześnie wielu z nas uskarża się na zawrotne tempo życia, jakie przyszło nam wieść w początkach XXI wieku. Obowiązki zawodowe zajmują nam coraz więcej czasu, zaś pogoń za kariera i materialnym sukcesem stała się zjawiskiem powszechnym. Z jednej strony cieszymy się wzrastającym poziomem materialnego dobrobytu. Standard życia dzisiejszych Polaków jest bez wątpienia wyższy w porównaniu z pokoleniem ich rodziców. Mamy coraz większe, luksusowo urządzone mieszkania, do pracy dojeżdżamy klimatyzowanymi samochodami, zaś nasze kuchnie rzadko kiedy są miejscami przyrządzania bardziej skomplikowanych posiłków, gdyż najczęściej stołujemy się w restauracjach.

Z drugiej strony płacimy pewną cenę za ów dobrobyt. Stres i napięcie emocjonalne towarzyszą nam każdego dnia. Ich powstawaniu sprzyja nawał obowiązków. Wielu z nas skarży się także na problemy ze snem. W skrajnych przypadkach mamy do czynienia z depresją i wypaleniem zawodowym. Dochodzą do tego również tzw. choroby cywilizacyjne, a wiec problemy z układem sercowo-naczyniowym, cukrzyca czy nowotwory. Wywołują je takie czynniki jak siedzący tryb życia oraz nieprawidłowa dieta (obfitująca w tłuszcze zwierzęce i cukry proste), palenie papierosów czy nadużywanie alkoholu.

Jak zapobiegać  powstawaniu chorób?

Po pierwsze powinniśmy zadbać o odpowiednią, przeciwdziałającą powstawaniu otyłości dietę. Należy wyeliminować z naszego jadłospisu cukry proste oraz ograniczyć ilość spożywanych tłuszczy. Zredukowanie masy ciała zaledwie o 5% zmniejszy ryzyko powstania cukrzycy aż o 80 %. Postarajmy się również, by połowę spożywanych przez nas produktów zbożowych (chleb, makaron, ryż) stanowiły produkty pełnoziarniste – bogate w błonnik, który pomaga utrzymać cukier we krwi na niskim i stałym poziomie.

Tytoń

Powinniśmy całkowicie zrezygnować z palenia tytoniu, gdyż jest on głównym winowajcą, odpowiadającym za powstawanie rozwój chorób układu krążenia i nowotworów. W skład dymu tytoniowego wchodzi ponad 4000 substancji chemicznych, mających destrukcyjny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. Związki te niszczą również nasze uzębienie, przyczyniając się do powstawania próchnicy a także innych chorób, w których leczeniu specjalizuje się chirurgia szczękowo-twarzowa.

Ruch

Zwiększenie aktywności fizycznej zapobiega magazynowaniu tkanki tłuszczowej oraz poprawia reakcję organizmu na insulinę, dzięki temu obniżając stężenie cukru we krwi. Sport uprawiany regularnie poprawia funkcjonowanie całego organizmu, zapobiegając min. procesowi demineralizacji kości, związanemu powstawaniem osteoporozy.
Pamiętajmy o regularnych badaniach poziomu cukru we krwi, jej ciśnienia itp. Stosowanie się do zasad profilaktyki zdrowotnej, eliminacja wyżej wymienionych czynników ryzyka oraz nie ignorowanie wczesnych objawów choroby pozwoli nam na jej znacznie skuteczniejsze zapobieganie i leczenie.

There are no comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *