Zdrowie i Uroda

Darmowe artykuły do przedruku

Umysł naszych czasów. Przemyślenia na temat treningu pamięci

Umysł naszych czasówCzy trzeba trenować pamięć ?
Dobre pytanie… W 100 % myślę , że tak. Do niedawna głosy pojawiające się w świecie naukowym były zupełnie różne na ten temat – teraz naukowcy są pewni: jest to jedna z najwłaściwszych rzeczy, którą każdy z nas powinien robić przez całe swoje życie. Mimo obszernej wiedzy na temat działania ludzkiego mózgu , niestety niewielu z nas chciało zmienić swój sposób myślenia i tak przeorganizować swoje życie, aby wykorzystywać wiedzę przekazaną przez uczonych .

Na co dzień coraz mniej się uczymy, ponieważ często myślimy, że brakuje nam na to czasu, a technologia nadrobi te braki za nas. Kiedy chodzimy do szkoły nasz umysł jest poddany permanentnemu pobudzeniu, poprzez konieczność przyswajania wiedzy, czytanie, zapamiętywanie, rozwiązanie testów, zadań, sprawdzianów. Na studiach, to natężenie staje się największe, a po ich ukończeniu nasz mózg nie jest poddawany jakiemukolwiek treningowi (oczywiście pomijamy fakt wdrażania się do nowej pracy – gdyż po chwilowym treningu przechodzimy do rutyny). Jeśli nie ćwiczymy swojego umysłu, to z każdym rokiem traci on swoją sprawność, w konsekwencji na emeryturze, możemy mieć bardzo poważne problemy z pamięcią, a także ogólnie pojętą sprawnością intelektualną.

Po zakończeniu nauki rozpoczynamy pracę zawodową, jesteśmy pochłonięci obowiązkami , także życiem osobistym i rozwojem własnych zainteresowań. Zdarza się, że zapominamy o dalszym treningu naszego umysłu, myśląc, że systematyczny trening umysłu jest nam zupełnie niepotrzebny.

Trening mózgu pozwoli nam utrzymać optymalną sprawność, a także rozwijać swoją koncentrację uwagi i pamięć . Ćwicząc regularnie, pod okiem trenera pamięci można skutecznie zwiększyć swoje umiejętności w zakresie strategii przypominania, przyswajania informacji, zapamiętywania. Dzięki systematycznemu treningowi będziemy radzić sobie lepiej w codziennym życiu z zapominaniem, nauką. Wypełnianie obowiązków zawodowych będzie dla nas źródłem przyjemności, a nie frustracji.

Nigdy nie jest za późno na ćwiczenia umysłu , możemy wykonywać zarówno będąc jeszcze w szkole, na studiach lub później – na emeryturze. Przez całe życie, nasz mózg posiada możliwości rozwoju i poprawy swoich możliwości. Trening umysłu wykorzystuje tę umiejętność adaptacyjną umysłu, dzięki czemu komfort życia poprawia się, a ogólny stan mózgu pozostaje niezmieniony w stosunku do osiągnięć z czasów naszej największej aktywności.

Trening umysłu bardzo dobrze sprawdza się wśród osób pracujących. W naszych czasach, w bardzo zmiennym otoczeniu, mamy na co dzień styczność z natłokiem dostarczanych informacji. Dzięki treningowi będziemy mogli szybciej zapoznawać się z informacją, łatwiej będziemy znajdować potrzebną treść, szybciej i trwalej będziemy zapamiętywać. Nauka dzięki tego rodzaju ćwiczeniom stanie się znacznie przyjemniejsza i łatwiejsza. Nie trzeba wkuwać na pamięć całego materiału, tylko wystarczy opracować go, a dzięki rozwiniętym umiejętnościom, informacje będą przetworzone i zapamiętane. Co więcej, trening umysłu wpływa nie tylko na długotrwałą pamięć, ale także na koncentrację uwagi i wyobraźnię.

Bez względu na to, w jakim wieku jesteśmy, możemy poddać się treningowi swojego umysłu. Przyda się to zarówno uczniom, studentom, osobom czynnym zawodowo, jak i też osobom na emeryturze. Trening umysłu pozwala zachować sprawną pamięć oraz jasność umysłu do bardzo późnych lat życia. Zostało to udowodnione przez wieloletnie badania naukowe przeprowadzane na ludziach w każdym wieku. Umysł, który nie jest poddawany ćwiczeniom powoli ulega degradacji, ponieważ niewykorzystywane elementy stają się niepotrzebne, a w efekcie umysł traci swoje pierwotne zdolności. Chcąc opóźnić ten proces i przynajmniej częściowo cofnąć jego efekty należy regularnie dostarczać mózgowi odpowiedniej informacyjnej pożywki.

Ostatnie dziesięć lat przyniosło wiele rewelacji potwierdzonych badaniami. Wpływ treningu pamięci na chorobę Alzheimera jest w zasadzie niepodważalny. Trening nie jest lekarstwem dla ludzi chorych, ale skutecznie obniża ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera. Systematyczny trening poprawia też zdolność koncentracji uwagi. Ćwiczenia wykonywane na treningach skupiają się na systematycznym rozwoju tej cechy umysłu, jako podstawy skutecznego zapamiętywania. Czy warto ćwiczyć koncentrację uwagi? Na to pytanie chyba nie muszę odpowiadać…
Kolejnym plusem udokumentowanym badaniami jest wpływ treningów pamięci na dysleksję. Ucząc się pracować z własnym umysłem jak z partnerem, dowiadujemy się, że potrafimy sobie radzić z wieloma kłopotami z np. dysgrafią, dysortografią, dysleksją (skuteczność treningu w grupie zgłaszających się osób z tego typu problemami jest na poziomie 97%). Dzieciom zdolnym trening pozwala oszczędzić czas poświęcany na naukę poprzez dostarczenie narzędzi pracy umysłowej, a dzieciom z deficytami na nadrobienie zaległości oraz poprawę samooceny. Nie sposób nie dostrzegać zalet płynących z właściwego treningu. Szkoda tylko, że póki co wielu z nas myśli o nim jak o rozrywce, a nie jak o koniecznej aktywności. Rodzice dzieci z kłopotami w szkole zapisują je najpierw na angielski, basen, tenis czy karate, a dopiero potem czasem zwrócą uwagę na trening umysłu. Nie zdają sobie sprawy, że właściwe narzędzia pracy umysłowej to fundament sukcesu w szkole i w życiu. Trenować umysł można samodzielnie – to oczywiste. Wystarczą chęci, wiedza, trochę czasu, samodyscypliny i systematyczności. Wymienione cechy są jednak rzadko spotykane u naszych dzieci, a i u wielu dorosłych można by wiele w tej kwestii powiedzieć. Warto więc uczestniczyć w zajęciach u osób z właściwymi kwalifikacjami.

Profesjonalne treningi pamięci odbywają się w wielu miastach i oferuje je wiele szkół pamięci. Najlepiej ćwiczyć umysł pod okiem profesjonalisty. Sprawdzona firma i metoda to podstawa sukcesu. Ważna jest też ilość godzin, jaką uczestnicy poświęcają na kształtowanie umiejętności. Co innego kurs – a co innego systematyczny trening. Dopiero na samym końcu powinniśmy rozpatrywać cenę za zajęcia. Pamiętajmy – umiejętność uczenia się to rzecz raczej konieczna w dzisiejszych czasach . Bo jak powiedział Alvin Toffler – „analfabetami XXI wieku nie będą ci, którzy nie umieją czytać i pisać, ale ci, którzy nie potrafią się uczyć.”

Autor: Tomasz Piekarz
Wszelkie prawa zastrzeżone
Kopiowanie części lub całości treści bez zgody autora zabronione.

Zobacz : Trening pamięci i koncentracji uwagi (http://www.umysl.net)

Tags: ,

Comments are closed.