Zdrowie i Uroda

Darmowe artykuły do przedruku

Feromony i zapachy

Feromony i zapachyFeromony odgrywają bardzo istotną rolę w naszym życiu, towarzyszą nam właściwie na każdym kroku. Tak naprawdę trudno nam sobie wyobrazić świat pozbawiony aromatu świeżo przygotowanej porannej kawy, woni kwitnących w ogródku kwiatów czy zapachów, które czujemy przechodząc obok perfumerii czy piekarni. Tak samo bez feromonów nie można normalnie funkcjonować.

Świat bez zapachów byłby strasznie nieciekawy, tak samo jak świat bez kolorów. Bardzo często to właśnie zapach i feromony decydują o naszym zainteresowaniu drugą osobą. Fascynuje nas niezwykła i tajemnicza aura perfum z feromonami, która otacza osobę będącą w centrum naszych zainteresowań.

Najbardziej skuteczne działanie feromonów obserwuje się u mężczyzn i kobiet mających problem z potencją. Współczesna medycyna potwierdziła skuteczne działanie Damiany. Przypomnijmy słowa greckiego biografa Plutarcha, który przed wiekami twierdził o ogromnym wpływie uczuć człowieka na jego naturalny zapach: „Człowiek zakochany pełen jest perfum i słodkich woni”.

Zastosowanie składników zwierzęcych w perfumach przetrwało kolejne przemiany przemysłu perfumeryjnego, pomimo tego, że badania naukowe wykazały, że ludzie nie reagują na feromony pochodzenia zwierzęcego (ale reagują na feromony ludzkie). Feromony są więc najlepszymi nośnikami głównych komponentów zapachów każdych perfum.

Niezwykłym odkryciem w dziedzinie utrwalania zapachów okazało się stworzenie aparatu do destylacji i odkrycie przez Arabów właściwości alkoholu. Pierwsze nowożytne perfumy wyprodukował Avicenna, a była to oczywiście woda różana. Do Europy perfumy przywędrowały wraz z krzyżowcami. W średniowieczu pachnącymi substancjami pryskano posadzki i oblewano różańce.

Nawet starożytni mieszkańcy Egiptu zdawali sobie sprawę ze znaczenia i roli różnych zapachów. W Egipcie zapachy wykorzystywano do rozmaitych celów: służyły pogłębianiu doświadczeń zmysłowych w czasie rytuałów religijnych, tworzyły osłonę przed złymi duchami czy też służyły do ukrywania straszliwego fetoru towarzyszącego balsamowaniu zwłok.

Tags: , ,

Comments are closed.