Zdrowie i Uroda

Darmowe artykuły do przedruku

Co to jest wskaźnik bmi?

Co to jest wskaźnik bmi?Wskaźnik BMI (body mass indeks), czyli wskaźnik masy ciała został stworzony po to, by móc określać zagrożenia, jakie ze sobą niesie za wysoka lub zbyt niska masa ciała w stosunku do wzrostu człowieka.

Obliczenie BMI jest bardzo łatwe wystarczy swoją wagę, koniecznie w kilogramach podzielić przez kwadrat swojego wzrostu podanego w metrach ( kg/ m²), czyli jeśli ktoś waży 65 kilogramów przy wzroście 170 cm to jego BMI wynosi w zaokrągleniu 22,5. Powstał również zakres wartości BMI tak, by wiadomo było, czy waga jest prawidłowa. Jeśli wartość wskazuje mniej niż 17 wtedy można mówić o wychudzeniu, taki współczynnik mają osoby cierpiące na anoreksje lub wyniszcza je inna choroba. Wartości od 17 do 18,5 wskazują na niedowagę i jeśli osoba z takim wskaźnikiem czuje się dobrze, a przeprowadzane badania nie pokazują choroby to nie powinna się martwić z tego powodu.

Najbardziej zadowalającym przedziałem, jaki powinno pokazać obliczenie to wartości od 18,5 do 25. Mówi się wtedy o prawidłowej wadze. Jeśli te wartości przekraczają 25 i dochodzą do 30 mamy do czynienia z nadwagą, czyli jest to zazwyczaj przekroczenie wagi do 10 kilogramów. Kiedy BMI przekracza 30 i dochodzi do 40 wtedy mówi się już o otyłości, a każde wyliczenie powyżej 40 to już III stopień otyłości, czyli tak zwana otyłość skrajna. A każda otyłość to większe prawdopodobieństwo zachorowań na cukrzycę, miażdżycę i zawał mięśnia sercowego.

Indeks ten nie jest jednak dokładnym wyznacznikiem stanu zdrowia, a dokładniej wagi, należy go stosować orientacyjnie, ponieważ najważniejsze dla zdrowia jest posiadanie odpowiedniej ilości tkanki tłuszczowej. Na przykład kulturyści, czy strongmani posiadają minimalną ilość tkanki tłuszczowej, a ich BMI przekracza nierzadko 40. Mariusz Pudzianowski u szczytu swojej „siłaczej” kariery ważył 142 kilogramy przy 186 centymetrach wzrostu, czyli jego BMI to 41, a trudno o pięciokrotnym mistrzu świata powiedzieć, że jest otyły. Również tym wskaźnikiem nie mogą, a raczej nie powinny się kierować kobiety w ciąży i rosnące dzieci.

There are no comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *