Zdrowie i Uroda

Darmowe artykuły do przedruku

Okulary czy soczewki kontaktowe?

Osoby cierpiące z powodu wad wzroku stają prędzej czy później przed dylematem: okulary czy soczewki kontaktowe? Wybór nie zawsze jest prosty, ponieważ przy podejmowaniu decyzji należy wziąć pod uwagę co najmniej kilka czynników. Dobry salon optyczny, taki jak Optolens daje możliwość wyboru i decyzję pozostawia klientowi.

Przyjrzyjmy się pokrótce, w jakich sytuacjach lepiej sprawdzają się okulary, a w jakich soczewki. Analizę tę przeprowadźmy przez pryzmat wad i zalet soczewek.

Wady i zalety soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe są wygodne. Praktycznie nie spadają z oczu, zakrywają całe pole widzenia, nie czujemy ich, nawet przy długotrwałym noszeniu nie odczuwamy zmęczenia (tak jak czasem w przypadku okularów). Komfort gwarantowany przez soczewki kontaktowe doceniają przede wszystkim osoby aktywne – np. uprawiające sport.

Wiele osób, szczególnie na początku korzystania z soczewek, narzeka na konieczność niezbyt przyjemnego zakładania i ściągania soczewek. Wydaje się jednak, że po kilku próbach zabiegi te nie sprawiają nikomu ani problemów, ani specjalnego dyskomfortu.

Nieco bardziej istotną wadą soczewek jest ryzyko wystąpienia infekcji oczu lub innych problemów (np. zespołu suchego oka). Ryzyko to znacznie wzrasta w przypadku złej higieny i pielęgnacji soczewek oraz przy soczewkach źle dobranych.

Aby uniknąć wyżej wymienionych problemów, należy przykładać dużą wagę do pielęgnacji soczewek (należy stosować specjalne płyny do dezynfekcji). Innym wyjściem może być tutaj wybór soczewek jednodniowych (wada: cena).

W odróżnieniu od okularów, soczewki trudno jest zniszczyć, np. w czasie upadku lub uprawiania sportu. Są jednak narażone na uszkodzenia w czasie zabiegów pielęgnacyjnych (szczególnie soczewki dwutygodniowe lub miesięczne).

Na soczewki należy uważać w czasie nakładania i zmywania makijażu. Kontakt soczewki z niektórymi kosmetykami może okazać się dla niej fatalny w skutkach.

Soczewki nie „parują” przy przejściu pomiędzy miejscami o różnych temperaturach.

Soczewki kontaktowe są w ogólnym rozrachunku droższe w eksploatacji niż standardowe okulary. Jeśli ktoś jest wielbicielem ekstremalnie drogich okularów lub jeśli ma tendencję do niszczenia lub gubienia okularów, sprawa może prezentować się inaczej.

Wiele osób nie lubi siebie w okularach. Niektórzy obiektywnie rzecz biorąc po prostu lepiej wyglądają w soczewkach kontaktowych.

Warto spróbować?

Jeśli okulista dopuszcza możliwość stosowania soczewek kontaktowych, z całą pewnością nie zaszkodzi spróbować.

Oczy mają to do siebie, że u każdego z nas nie tylko wyglądają inaczej, ale też inaczej reagują – m.in. właśnie na soczewki kontaktowe.

Jeśli jesteśmy ciekawi, jak to jest nosić soczewki (w porównaniu z okularami), nie ma innej możliwości – trzeba przekonać się na własnej skórze, a właściwie to na własnych oczach…

There are no comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *