Zdrowie i Uroda

Darmowe artykuły do przedruku

Czym jest fibromialgia?

Trzy dolegliwości – nadwrażliwość, egzema, fibromilagia – trzy choroby, które występują u licznych ludzi i zdarza się, że są mylone z wieloma odmiennymi przypadłościami. Czemu tak jest? Co to jest alergia? Co to jest egzema – zmiany skórne? Z jakiej przyczyny osoby cierpią na fibromilagię?

Alergia to wrażliwość ciała na dotyk z alergenem – czynnikiem wywołującym uczulenie. Może to być darń, pyłki z drzew, jedzenie, kurz, mikroorganizmy lub niektóre metale na przykład nikiel. Uczulenie objawia się jako wysypka, zapalenie skóry, astma lub katar sienny. Jest to dolegliwość zazwyczaj uwarunkowana genetycznie. Najbardziej głośna jest alergia oddechowa, alergia pyłkowa, rzadziej żywnościowa. Na skutek tej nadpobudliwości dochodzi również do transformacji skórnych: wyprysku atopowego, zapaleń cery i pokrzywki. W zależności od rodzaju nadwrażliwości, alergia może się objawiać zaburzeniami oddechu,dusznością, łzawieniem, kichaniem, kaszlem, wysypką (uczuleniem. W wypadku ostrych stanów potrafi dojść nawet do zapalenia płuc lub duszności oskrzelowej. Alergię leczy się przeważnie tzw. odczulaczami, lecz najpierw wykonuje się testy skórne na czułość na alergeny.

Egzema to kuzynka nadwrażliwości. Jest to ogólna termin dla licznych wariantów zapalenia cery, znanych także jako wyprysk. Najbardziej rozpowszechnioną odmianą stanu zapalnego cery to zapalenie atopowe. Powodem rozwoju egzemy jest zakłócenie funkcji układu immunologicznego. Egzema jest chorobą genetyczną, najczęściej po rodzicach. Głównie pojawia się u osób ze inklinacją do alergii albo u osób uczulonych na metale, kosmetyki, czy żywność. Egzema przede wszystkim powoduje uczucie suchości, zaczerwienienie cery podobne do oparzenia, a także świąd. Powinna być kurowana, ażeby zapobiec pojawieniu się zakażeń. Walczenie z egzemą przede wszystkim polega na wykorzystywaniu specjalnych preparatów zawierających krzem.

Fibromilagia zaś to przewlekła dolegliwość reumatyczna mięśni. Objawia się trwałym wyczerpaniem, przemęczeniem, usztywnianiem rano i bólem w całym ciele . Prócz bólów w tkankach miękkich cierpiący uskarżają się na osłabnięcie odporności,brak snu zwiększenie węzłów chłonnych. Pojawia się biegunka oraz zaparcia i cierpiący często siusiają. Fibromilagii mogą towarzyszyć bóle głowy przypominające migrenę , zespół niespokojnych nóg, zaburzenia pamięci i koncentracji, worki po oczami, nadwrażliwość cery, wysypki, suchość oczu i buzi, lęk, depresja, dźwięczenie w uszach, zawroty głowy, zmęczenie, zaburzenia wzroku i koordynacji. Podstawą fibromilagii są głównie uwarunkowania psychiczne, ogromny działanie ma stały stres. Żaden lek wyleczy tej choroby. Niektóre środki potrafią jednakże przynieść ukojenie np. medykamenty antydepresyjne, substancje z wyciągami z liści stokrotki. Sukces kuracji jest zależne również od przemiany stylu życia.

Życie z trwałą chorobą jest zadaniem i dla niedysponowanego i jego środowiska. Nie rzadko wymagana jest porada psychologa. Alergia, tak jak egzema oraz fibromilagia są chorobami długotrwałymi, choć każda z nich ma różne podłoże.

There are no comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *