Zdrowie i Uroda

Darmowe artykuły do przedruku

Cukrzyk i jego problemy

Cukrzyk i jego problemyCukrzyca to podstępna dolegliwość atakująca dzieci, młodzież i osoby starsze.

Odróżniamy wiele odmian cukrzycy, które zostały sklasyfikowane ze względu na poziom przebiegu dolegliwości i jej przyczynę wystąpienia. Cukrzyca dzieli się na cukrzycę typu 1, typu 2, cukrzycę kobiet będących w ciąży, tak zwaną cukrzycę ciężarną i inne rodzaje, które są mniej spotykane od tych podanych. Powstaje albo poprzez autoagresję układu immunologicznego, a co za tym idzie, dewastację komórek beta trzustki. Albo poprzez podwyższenie insulinooporności, w wyniku nadwagi.

Powikłaniem cukrzycy jest hipoglikemia, która odznacza się niskim poziomem zawartego w krwi ludzkiej poziomu glukozy. Cukrzyk przez nagły spadek poziomu glukozy może poczuć się bardzo znużony i senny. Jest to pierwszy przejaw, kiedy hipoglikemia może zaatakować. Dolegliwość ta jest groźna przede wszystkim, ze względu na powikłania jakie sprawia. Zaliczyć do nich można neuropatię cukrzycową, która jest jedną z najgorszych powikłań cukrzycy. Powikłanie to odznacza się nieprzeciętnym bólem, który jest ciężki do opanowania. W jego poskromieniu i przyniesieniu ulgi dla pacjenta rozważa się podanie cukrzykowi takiej substancji jak marihuana. Jest to jednak środek w naszym kraju traktowany jako narkotyk, dlatego cukrzyca i jej powikłania nie jest nim leczona. Na świecie, na przykład w Stanach Zjednoczonych stosowana jest marihuana w małych ilościach w różnych panaceach i w środkach medycznych. Cukrzycę kuruje się za pomocą insuliny, farmaceutyków oraz diety. Leczenie cukrzycy powinno być nadzorowane przez dobrego diabetologa.

One Response to “Cukrzyk i jego problemy”

  • Diana JAROSZ, Szczecin says

    PRZY CUKRZYCY WAŻNYM JEST, ABY DOSTOSOWAĆ ODŻYWIANIE DO TABEL Z TZW. NISKIMI WĘGLOWODANAMI:
    Są to węglowodany, które po spożyciu podnoszą poziom cukru we krwi maksymalnie do 26% wzrostu, czyli nie nadwyrężają trzustki. Jemy niskotłuszczowo, 0% negatywnych toksyn, energetyczne węglowodany wyłącznie nie przekraczające po spożyciu dozwolonej granicy; czyli 26% wzrostu. Pokarmy o właściwym doborze białek, oraz co niezmiernie istotne, nie zawierające toksyn spowalniających i zatruwających nasze organizmy.

    CHORUJĄC NA CUKRZYCĘ POWINNIŚMY ZATEM, REALIZOWAĆ DIETĘ:
    Wg tzw. NISKICH WĘGLOWODANÓW TJ. DO 26% WZROSTU, i nie chodzi bynajmniej o ilość czy o to, że są cukry proste lub złożone. Chodzi o to, aby klasyfikować węglowodany wg wzrostu poziomu cukru jaki powodują we krwi po spożyciu. Nie uwzględniają tego wymienniki ww węglowodanowe, które pokazują wyłącznie ilości węglowodanów jako ilości, a nie uwzględniają jakości.

  • Dodaj komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *