Zdrowie i Uroda

Darmowe artykuły do przedruku

Nieprzyjemny ból menstruacyjny

Każda kobieta chociaż raz w swoim życiu doświadczyła z pewnością bolesnego miesiączkowania i wie, czym jest ból menstruacyjny. Nierzadko potrafi utrudnić normalne funkcjonowanie i uniemożliwić wykonywanie codziennych obowiązków, szczególnie gdy jest bardzo silny i powtarza się podczas każdej miesiączki. Najczęściej ból menstruacyjny można zlikwidować za pomocą ogólnie dostępnych tabletek przeciwbólowych bez recepty, w skład których wchodzi ibuprofen, zaliczany do leków z grupy niesterydowych przeciwzapalnych. Jednak warto głębiej zastanowić się nad faktem, czym jest ból menstruacyjny.

O czym świadczy?

Ból menstruacyjny jest charakterystyczny dla miesiączkujących kobiet, gdyż występuje na skutek kurczenia się ścian mięśni macicy. To konieczny proces prowadzący do złuszczenia jej błony śluzowej. Dlatego przeważnie nie powinien niepokoić, ponieważ świadczy o naturalnych zmianach zachodzących w organizmie. Jednak ze względu na jego dotkliwość i bolesność, żadna z kobiet, która odczuwa ból menstruacyjny, nie jest w stanie przejść koło niego obojętnie. Warto również zwrócić uwagę na jego natężenie, obfitość krwawienia oraz dodatkowe dolegliwości, które towarzyszą bolesnym miesiączkom, jak np. mdłości, zawroty i bóle głowy czy nawet osłabienie. Gdy ból menstruacyjny jest bardzo dokuczliwy i pojawia się w każdej miesiączce, może świadczyć o innych schorzeniach wewnętrznych narządów rodnych, które go powodują bądź nasilają.

Wtórny ból menstruacyjny

Przyczyn bolesnych miesiączek można doszukiwać się m.in. w przebiegających stanach zapalnych narządów układu płciowego kobiety, np. miednicy, czy powstanie łagodnych, nienowotworowych guzów w macicy, zwanych mięśniakami. Współcześnie coraz częściej mówi się o tzw. endometriozie, która może powodować silny ból menstruacyjny. To choroba wyłącznie kobieca, polegająca na rozrastaniu się komórek błony śluzowej macicy, określanej nazwą endometrium (pochodzi od niej nazwa schorzenia), poza nią. Występuje ona również u kobiet, które skarżą się na ból zlokalizowany w obrębie miednicy mniejszej. Zauważono także współzależność endometriozy z problemami z płodnością. Zdiagnozować wtórny ból menstruacyjny i jego główne źródło może wyłącznie lekarz ginekolog na podstawie badania fizycznego na fotelu ginekologicznym oraz USG miednicy.

There are no comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *