Zdrowie i Uroda

Darmowe artykuły do przedruku

Masaż z Tajlandii

Masaż tajski, to nowoczesny sposób odzyskania równowagi, balansu i harmonii w organizmie. To rozluźnienie wszystkich mięśni i stawów, pobudzenie układu limfatycznego i krwionośnego. Przez wiele lat niedoceniany w Europie teraz szturmem wdziera się do naszego kraju z roku na rok zyskując coraz większe grono zwolenników i entuzjastów tegoż, że masażu.

Tajski masaż od początków swojego istnienia wykonywany był przy zaangażowaniu całego ciała masażysty i masowanego. Ręce, stopy, kciuki a nawet łokcie masażysty na każdym etapie masażu spełniają swoje odpowiednie funkcje. Dla przykładu odpowiedni nacisk łokci na ciało masowanego powoduje całkowite rozluźnienie, rozprężenie oraz odprężenie całego ciała. Wielowiekowa receptura masażu tajskiego wskazuje, iż całe ciało bierze udział w tym procesie. To nie tylko masaż relaksacyjny, ale również rozciągający. Nie tylko rozciągamy ręce i nogi, ale również palce u stóp i dłoni a nawet uszy. Wszystko po to, aby uzyskać pełnię harmonii i odpoczynku.

Podczas wykonywania masażu tajskiego osoba, która jest masowana wykonuje wiele pozycji. Ma to związek z pięcioma podstawami jogi pasywnej, w której mamy do czynienia z postawą odwróconą i siedzącą, leżeniem do przodu, do tyłu, i na boku. Są to główne elementy klasycznego masażu tajskiego.

Masaż tajski nazywany inaczej Nuat Phaen Boran to połączenie wpływu różnych południowoazjatyckich kultur w tym Chin i Indii. Według ludowej legendy ojcem masażu tajskiego był osobisty lekarz Buddy Jīvaka Komarabhācca (Shivago Komarpaj). Jednakże, wpływy kulturowe był tak silne, że dopiero dziewiętnasty wiek przyniósł obecny kanon sztuki masażu. Pomimo przyjętego owego kanonu ciągle występują jednak różnice w sposobie nauki i wykonywania masażu tajskiego.

Główne założenia masażu tajskiego wskazują że masaż powinien być wykonywany po tak zwanych liniach SEN co ma swoje odzwierciedlenie w chińskich meridianach (chińska medycyna) oraz hinduskich nadi (yoga). Jest to dowód na to jak wielki wpływ obcych kultur obecnych jest w podstawach masażu tajskiego.

Comments are closed.