Zdrowie i Uroda

Darmowe artykuły do przedruku

Czy odżywki są zdrowe?

Kiedy naszym celem jest uzyskanie potężnej masy mięśniowej, powinniśmy zainwestować w tzw. gainery – są to „odżywki na masę„. Gainery to przeważnie odżywki białkowe, rzadziej białkowo-węglowodanowe, umożliwiające budowanie suchej masy mięśniowej, bez ryzyka „otłuszczenia” ciała. Spożycie kilkudziesięciu – kilkuset gram odżywki białkowej pozwala nam dostarczyć organizmowi taką ilość budulca dla mięśni, jak pochłonięcie kilku normalnych obiadów – lecz bez zbędnych kalorii i tłuszczów.

Dla sportowców ćwiczących sporty dynamiczne, wytrzymałościowe, w szczególności zalecane są odżywki węglowodanowe. Takie odżywki, zwane także potocznie „carbo” uzupełniają dynamicznie spalane zapasy cukrów w mięśniach, dostarczając do niego zarówno cukry proste jak i złożone – o różnym indeksie glikemicznym, co umożliwia na długotrwałe przyswajanie ich przez organizm – a co za tym idzie, na długie czerpanie z nich energii.

Dobrą kombinacją na zbicie masy tłuszczowej i wyrzeźbienie pięknej sylwetki jest połączenie kreatyny ze spalaczami tłuszczu. Kreatyna ma potężne działanie anaboliczne – powoduje utrzymywanie wody w organizmie, przez co wzrasta ciśnienie wewnątrzkomórkowe, a organizm odbiera taki sygnał jako bodziec do wzrostu. Natomiast reduktory tłuszczu ochraniają mięśnie przed reakcją kataboliczną, czyli rozpadu, w zamian angażując tkankę tłuszczową w spalanie w celu dostarczania organizmowi energii.

Odwiedzając sklep z suplementami, warto zwrócić uwagę na to, jakiego producenta produkty dominują na półkach. Ostatnio niestety nawet w branży sportowej suplementacji pojawiły się podróbki, których skład, a co za tym idzie wartość energetyczna niestety daleka jest od opisanej na etykiecie. Oszukane suplementy to wyrzucane pieniądze w błoto – ich spożywanie nie daje nam oczekiwanych efektów, gdyż w składzie zamiast np. wysokowartościowego białka zwierzęcego mamy białko soi. Niestety, polski sanepid nie sprawdza takich produktów na ich zgodność z deklarowaną…

Odżywki dzisiaj są codziennością w sporcie, również wyczynowym jak i amatorskim, i trudno wyobrazić sobie osiąganie zwycięstw sportowych bez ich użycia. Dostarczanie organizmowi odpowiednich składników odżywczych jest oczywiście możliwe przy stosowaniu tradycyjnej diety, lecz będzie to dieta pełna pracy, wyrzeczeń i wysiłku – o wiele proście zainwestować w specjalistyczne suplementy.

Comments are closed.