Zdrowie i Uroda

Darmowe artykuły do przedruku

Co daje nam picie wody mineralnej

Co daje picie wody mineralnej?Zdrowy, dorosły człowiek powinien wypijać do 2 litrów płynów dziennie w tym od 1-1,5 litra wody mineralnej. Trzeba mieć na uwadze, że ilość wypijanej wody jest zależny od warunków atmosferycznych, wykonywanej pracy, aktywności fizycznej, spożywanych posiłków, wieku, stanu zdrowia. Woda zawiera różne składniki mineralne, głównie: wodorowęglany, siarczki, chlorki, sód, potas, wapń, magnez. Występuje też: lit, jod, żelazo, mangan, fosfor, miedź, cynk, chrom, złoto i inne. Ułatwiają one prawidłową przemianę materii i zmniejszają ryzyko pojawienia się wielu schorzeń. Pod warunkiem, że ich zawartość osiąga poziom, przy którym wykazują pozytywne działanie fizjologiczne i odżywcze.
Właściwości wody zależą od stopnia jej mineralizacji:

  • Nisko zmineralizowane – do 500mg substancji mineralnych w litrze – zalecane do powszechnego spożycia, do przygotowywania posiłków dla niemowląt, dla osób ze schorzeniami ograniczającymi spożycie soli.
  • Średnio zmineralizowane – od 500 do 1500 substancji mineralnych w litrze – do codziennego spożywania przez zdrowe dorosłe osoby.
  • Wysoko zmineralizowane – ponad 1500 substancji mineralnych w litrze – polecane osobom pracującym ciężko, uprawiającym sport Nie są polecane dla dzieci i osób cierpiących na nadciśnienie i choroby nerek.

Kupując wodę zwróćmy uwagę na ilość chlorku sodu (sól), powyżej 1000mg/dm sześcienny nie wskazana do picia przez osoby z wrzodami żołądka, niewydolności nerek i układu krążenia. Woda słona zalecana jest w nieżytach żołądka, przewlekłych zaparciach, niedoborach elektrolitów.
Kto chce np. mieć silniejsze kości i ustrzec się próchnicy, niech wybiera wodę z fluorem i większą ilością wapnia. Wapń ma dobry wpływ na procesy krzepnięcia krwi i pracę mięśnia sercowego. Woda z większą ilością magnezu zalecana jest osobom z zakłóceniami układu nerwowego i mającym trudności z zasypianiem.
Zdrowa, prawidłowo zbilansowana dieta (odchudzająca) obejmuje zazwyczaj spore ilość błonnika, który – choć zwykle ma wspaniałe oddziaływanie dla układu pokarmowego – może być przyczyną zaparć, jeśli poziom płynów w organizmie jest niewystarczający. Nie zapominajmy więc o piciu wody, jest dla nas niezbędna, najlepiej gdy wodę „popijamy”, nie należy pić dużej ilości wody od razu, ponieważ obciąża to nasz układ krwionośny. A więc pijmy wodę w porcjach, rozłożonych na cały dzień, najlepiej 30 minut po jedzeniu. Picie podczas posiłku ma zły wpływ na trawienie, woda rozrzedza soki trawienne, obniża jakość ich działania oraz wydłuża czas trawienia, i dodatkowo obciąża przepełniony żołądek.

There are no comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *