Zdrowie i Uroda

Darmowe artykuły do przedruku

Ciąża sprzyja powstawaniu rozstępów

jak zlikwidować rozstępyRozstępy, czyli bladoróżowe lub białe smugi w okolicy brzucha, ud czy biustu, są efektem zbyt szybkiego rozciągania się skóry. Najczęściej pojawiają się u kobiet ciężarnych, w których organizmie wytwarzana jest zbyt duża ilość kortyzolu.

Kortyzol jest hormonem, który sprawia, że włókna kolagenowe nie są odpowiednio odporne na rozciąganie. Rosnący ciężarny brzuch powoduje rozchodzenie się skóry i sprawia, że włókna kolagenowe pękają. Pojawiające się wtedy czerwone pręgi, które mają ok. 3 cm długości i pół centymetra szerokości, bardzo trudno zlikwidować, dlatego najlepiej jest im zapobiegać.

Koniec drugiego trymestru to początek problemów

Najwięcej rozstępów pojawia się zazwyczaj w trzecim trymestrze ciąży. Właśnie wtedy brzuszek gwałtownie się zwiększa, jednak sporo kobiet zauważa pierwsze zmiany już pod koniec drugiego trymestru. Jeśli spodziewają się bliźniaków albo bardzo dużo przytyły, to również mogą zauważyć zmiany na swoim ciele szybciej niż inne ciężarne. Rozstępy dotykają od 60 do 90% kobiet, które nie bardzo wiedzą, jak zlikwidować rozstępy.

Znaczenie mają geny

To, czy na ciele ciężarnej pojawią się rozstępy, zależy głównie od genów. Warto spytać własnej mamy o to, czy miała rozstępy po ciąży i w zależności od doświadczeń kobiet w rodzinie nastawić się na to, że w naszym ciele zajdą wyraźne zmiany. Znaczenie ma również wiek mamy – młode panie mają skórę bardziej podatną na pękanie. Powstawaniu rozstępów sprzyja również nadwaga i zbyt szybki przyrost masy ciała.

Lepiej zapobiegać niż później likwidować

Ponieważ medycy jeszcze nie znaleźli sposobu na to, jak zlikwidować rozstępy, najlepiej jest im zapobiegać, czyli kontrolować swoją wagę i nie przytyć więcej niż 10 – 14 kg. Niezwykle ważna jest także dieta, która powinna być bogata w warzywa i owoce. Pomocny może okazać się również regularny masaż ciała za pomocą szorstkiej rękawicy lub gąbki nasączonej oliwką dla dzieci. Radzący, jak usunąć rozstępy, polecają także stosowanie specjalnych kremów i balsamów w domu lub podczas profesjonalnych zabiegów w salonie kosmetycznym.

There are no comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *