Zdrowie i Uroda

Darmowe artykuły do przedruku

Zalety krioterapii

Krioterapia to metoda leczenia zimnem. Wyróżnia się krioterapię miejscową oraz ogólną. Obydwa rodzaje niosą ze sobą wiele korzyści dla zdrowia.

Zimnolecznictwo, choć było znane już w czasach starożytnych, dopiero w XX wieku przybrało taką formę jaką znamy dzisiaj. A więc formę leczenia miejscowego za pomocą specjalnej aparatury służącej do zabiegów natryskowych lub kontaktowych. Krioterapię miejscową można też przeprowadzić za pomocą wacika nawiniętego na drewnianą szpatułkę i zanurzoną w ciekłym azocie. Natomiast krioterapia ogólna działa na całe ciało człowieka. Do jej wykonania potrzebne jest przebywanie w specjalnej kriokomorze.

Zalety krioterapii:

– krioterapia jest metodą bezbolesną. W przypadku krioterapii miejscowej zamrożone zostają uszkodzone tkanki, co nie jest bolesne. Pacjent może odczuwać mały ból tylko w takich okolicach jak usta, stopy czy opuszki palców. W przypadku krioterapii ogólnej i przebywania w komorze, pacjent może odczuwać lekkie szczypanie. Usta i nos musi mieć zasłonięte, by nie nawdychał się mroźnego powietrza.

krioterapia jest metodą bezkrwawą. Zabieg kriochirurgii odbywa się bez użycia skalpela. Zamrożona zostaje taka ilość tkanek, która byłaby wycięta podczas tradycyjnego zabiegu chirurgicznego. Blizna, o ile pozostaje, a zdarza się to rzadko, jest prawie niewidoczna.

– krioterapia uśmierza ból. Zabieg w kriokomorze jest polecany m.in. dla tych, którzy mają problem ze stawami, są po urazie sportowym lub operacyjnym. Po zabiegu pacjent może bez trudu wykonać serię ćwiczeń, bo nie odczuje bólu jaki dotychczas mu towarzyszył. Zwiększa się zakres ruchomości stawów. Dla dłużej utrzymujących się efektów – nawet kilka miesięcy spokoju ze stawami – zabieg należy powtórzyć przynajmniej 10 razy. Dzięki krioterapii można przerwać stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych.

– krioterapia dodaje energii. Zabieg w kriokomorze trwa od 1 minuty do 3 minut w czasie, których trzeba spacerować albo dreptać w miejscu. Zarówno przed wejściem do komory jak i po wyjściu z niej należy wykonać serię ćwiczeń rozgrzewających. Pacjent po zabiegu ma więcej siły do działania.

– krioterapia uszczęśliwia. W związku ze zwiększonym wydzielaniem endorfin z powodu zimna, poprawia się samopoczucie pacjenta. Krioterapia działa antydepresyjnie i może być terapią wspomagającą leczenie depresji. Pacjent po zabiegu w kriokomorze ma więcej chęci do działania.

– krioterapia odmładza. Zabieg w komorze kriogenicznej jest jak skorzystanie z gabinetu odnowy biologicznej. Krioterapia spowalnia procesy starzenia się i poprawia koloryt skóry.

– poza tym krioterapia zwiększa odporność organizmu, zwiększa siłę mięśni, wzmacnia naczynia krwionośne, zmniejsza obrzęki, rozluźnia.

There are no comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *