Zdrowie i Uroda

Darmowe artykuły do przedruku

Kriochirurgia i jej wyniki

leczenie zimnem

Przede wszystkim musimy zacząć od wyjaśnienia pojęcia, jakim jest kriochirurgia. Jest to metoda leczenia zmian chorobowych, która polega na ich całkowitym zamrożeniu. Właśnie temu służą aparaty do kriochirurgii. Wskutek zamrożenia dochodzi do ich całkowitej destrukcji, a to powoduje, że znikają w ciągu zaledwie kilku, lub kilkunastu dni.

Jaki jest klucz do sukcesu tej metody i specjalistycznego sprzętu, jakim są aparaty do kriochirurgii? Należy przede wszystkim zamrozić je do właściwej temperatury, przy wolnym mrożeniu komórki byłyby w stanie nienaruszonym. Stosuje się w tym celu bardzo popularny Cryopen, który daje możliwość niezwykle precyzyjnego napylenia płynnego podtlenku azot w temperaturze -89 stopni Celsjusza. Wszystko pod ciśnieniem 55 barów. Następuje natychmiastowe zamrożenie. Bardzo dokładne mikrokońcówki sprawiają, że można ten zabieg wykonywać nawet w takich wrażliwych i trudno dostępnych partiach ciała, jak chociażby oczy, czy usta.

Chirurdzy są w stanie precyzyjnie skontrolować czas, szerokość, ale również i głębokość mrożenia. Co ciekawe aparaty do kriochirurgii są na tyle skuteczne i efektywne, że zabieg jest całkowicie bezbolesny, Zamrażana chora tkanka nie powoduje bólu. Niektórzy obawiają się zimna, jednak zimno działa niczym znieczulenie. Przy jakich schorzeniach należy skorzystać z tej metody leczenia? Głównie przy leczeniu zmian brodawkowatych, mających podłoże wirusowe, przy leczeniu brodawek stów, czy rąk, mięczakach zakaźnych, kłykcinach kończystych, nawet w okolicach narządów płciowych, czy odbytu.

Jednak pojawia się nurtujące pytanie, czy do tej metody są jakieś przeciwwskazania? Tak, ale w takich przypadkach jak podejrzenie o zmiany nowotworowe. Wtedy niestety uniemożliwi on przeprowadzenie badania histopatologicznego tkanki, która została usunięta. Dlatego tak bardzo ważne w tym przypadku jest rozpoznanie, a także decyzja lekarza, w jaki sposób będziemy postępować. Nie należy jednak bać się tego zabiegu, gdyż ryzyko powikłań jest minimalne.

There are no comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *