Zdrowie i Uroda

Darmowe artykuły do przedruku

Akupunktura niegdyś i współcześnie

zęby zatrzymaneAkupunktura to jedna z  metod medycyny tradycyjnej,  z powodzeniem stosowanych współcześnie. Wiadomo, że osiemnastotomowe  dzieło Huan- dinej- czin- su- wen- lin- szu (Księga o przyrodzie i życiu),powstałe  w 221 roku p.n.e. , zawiera  cały rozdział poświęcony  nakłuwaniu i nagrzewaniu określonych miejsc ciała. Księga wymienia 365 punktów leczniczych, wspomina też o 10 rodzajach igieł służących do leczenia różnego rodzaju chorób. 

Sam termin akupunktura nie powstał  jednak w Chinach a we Francji doby XVII wieku, gdzie metoda trafiła wraz z powracającymi z Dalekiego Wschodu misjonarzami. To właśnie w Państwie Środka już w 650 roku naszej ery szkoła medyczna Tajszu kształciła specjalistów takich dziedzin jak: chirurgia, choroby wewnętrzne, farmakologia a także akupunktura.

Rozwój i regres akupunktury

W 1026 roku  n.e. powstało trzytomowe dzieło, którego autor Wan Wei I dokładnie opisał ponad 600 punktów leczniczych. Kolejne stulecia przyniosły jednak  zahamowanie rozwoju akupunktury, co związane było z różnymi czynnikami religijnymi, politycznymi a także rosnącym wpływem medycyny europejskiej. Jednak dzięki niewątpliwej wartości terapeutycznej, akupunktura zdołała przetrwać trudny czas. Metoda ta wróciła do łask wraz z  nastaniem  Chińskiej Republiki Ludowej, choć stosowano ją na wielka skalę już w czasach tzw. Wielkiego Marszu, przede wszystkim  do leczenia ran wojennych i innych niedyspozycji ciała. Już w czasach pokoju powstał w stolicy kraju Instytut Naukowo-Badawczy Akupunktury.

Akupunktura współcześnie

Współcześnie akupunktura  nie  posiada statusu oddzielnej specjalizacji medycznej, jest jednak stosowana również na Zachodzie. Wśród jej zalet należy wymienić fakt  niewystępowania powikłań a także nie pogarszania przebiegu choroby. Jednak za pomocą akupunktury nie można leczyć wszystkich chorób. Metoda ta świetnie sprawdza się w przypadku różnego rodzaju schorzeń bólowych, takich jak bóle stawów, mięśni, zęby zatrzymane a także nerwice, alergie czy wreszcie choroby kręgosłupa. Akupunktura nie sprawdza się najlepiej w przypadku infekcji, chorób przewlekłych, niewydolności oddechowych czy krążeniowych a także złośliwych nowotworów. Co ciekawe, współczesne zachodnie badania nad akupunktura dowiodły jej zgodności z fizjologią w jej akademickim, medycznym ujęciu.

There are no comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *