Zdrowie i Uroda

Darmowe artykuły do przedruku

Zioła

Przełom w kierunku leczenia ziołolecznictwa rozpoczął niemałe zapotrzebowanie na zioła lecznicze i preparaty roślinne takie jak np: Czernica, ilości surowców o działaniu medycznym pozyskiwane ze sklepów są zbyt niskie.

Rośliny lecznicze takie jak np. Lawenda były z początku zbierane z łona matki natury. współcześnie coraz to więcej się ich hoduje. Są to zwłaszcza zioła przywiezione z dalekich regionów geograficznych, w naszym kraju zaaklimatyzowane, a także gatunki krajowe, ze względu na śladową częstość występowania objęte ochroną przyrody lub dostarczające surowca o wielkim popycie.

Leczenie z pomocą roślin leczniczych z własnej hodowli było oceniane krytycznie. Istniały przesłanki, że skład chemiczny surowców z warunków sztucznie wytworzonych może być odmienny. Wyodrębnienie bezcennego składnika roślinnego z roślin leczniczych wymaga od uprawiających wszechstronnej wiedzy botanicznej z zakresu hodowli ziółek, ekologii. Za pomocą odpowiednich tricków jest możliwość uzyskać odmian ziół leczniczych przystosowanych do warunków pogody i gleby, charakteryzujących się dobrym wzrostem, odpornością na szkodniki i wielką zawartością składników czynnych. Takie właśnie odmiany przy stosowaniu odpowiednich zabiegów hodowli dostarczają części roślin równowartościowych, a czasem lepszych od roślin zaczerpniętych naturalnie.

Comments are closed.