Zdrowie i Uroda

Darmowe artykuły do przedruku

Wiosna daje (się we) znaki

Wiosna daje się we znakiWiosna jest porą roku, przynoszącą zmiany. Po dłużącej się zimie, czekamy na nią z utęsknieniem, wypatrując pierwszych oznak jej nadejścia. Nie musimy jednak daleko szukać, wystarczy że wsłuchamy się w nasze ciało. Organizm reaguje bardzo żywo na zmiany, dokonujące się wokół nas. Jak je rozpoznać? Zapytaliśmy specjalistów.

Pani doktor Anna Dudek dermatolog z Centrum Medycznego Falck w Krakowie szczególną uwagę zwraca na zmiany skórne, które mogą pojawić się wraz z nadejściem wiosny. Po zimie, nasza skóra często jest przesuszona i „zmęczona” mrozami. Sprawia to, że wiosną jest bardziej podatna na częste zmiany warunków atmosferycznych. Wiatr i deszcz dodatkowo ją osłabiają, dlatego w tym okresie tak ważna jest pielęgnacja i wzmocnienie jej witalności. Jest to o tyle istotne, że już wczesną wiosną słońce jest silne.

U osób z jasną i wrażliwą cerą może powodować to zaczerwienienia skóry. Efekt ten może spotęgować stosowanie kosmetyków zawierających substancje, które w połączeniu z promieniami słonecznymi mogą stać się silnymi alergenami. Taki rodzaj uczulenia nazywamy fotoalergią – wyjaśnia Artur Stańczyk, alergolog przyjmujący w Centrum Medycznego Falck w Warszawie. Na skórze może pojawić się tzw. rumień (zaczerwienienie skóry często połączone z obrzękiem), bądź liszajowate plamy, będące objawem reakcji krzyżowej alergenów – niektóre rodzaje alergenów, w tym wypadku promienie słoneczne i składniki zawarte w kosmetykach, bądź obecne już w powietrzu pyłki roślin, mogą działać synergiczne i powodować wzmożoną reakcję alergiczną.

Wiosna daje się we znaki, nie tylko naszej skórze, ale i błonom śluzowym – mam tu na myśli częste w tym okresie zapalenie spojówek, katar sienny i inne objawy alergiczne spowodowane budzeniem się przyrody do życia wymienia dr Artur Stańczyk. Jest to również ciężki okres dla astmatyków – wietrzna pogoda i często występujący zimny front atmosferyczny dodatkowo utrudniają im oddychanie.

Na zmienną pogodę wrażliwe są również osoby cierpiące na choroby układu krążenia. Szczególnie dotkliwie odczuwają je chorzy, cierpiący na niedokrwienną chorobę serca – ostrzega dr n. med. Jacek Chwiałkowski, kardiolog z Centrum Medycznego Falck w Warszawie. Jeśli dodatkowo temperatura powietrza obniża się, to powoduje to wzrost ciśnienia krwi, co może skutkować zawałem. Nagłymi skokami ciśnienia spowodowane są również migreny i bóle głowy. Ból stawów natomiast, zwiastuje nadejście deszczu, podobnie jak przypływ chłodnego frontu atmosferycznego zaognia procesy zapalne w układzie kostnym i stawach. Jest jednak pocieszenie – przy napływie ciepłych mas powietrza, następującym podczas niżu, dolegliwości reumatyczne stają się mniej uciążliwe.

Jak widzimy, człowiek jest nieodłączną częścią natury, dlatego tak silnie odczuwa zachodzące w niej przemiany. Wczesna wiosna i późna jesień są czasem, w którym zmiany te zachodzą najintensywniej, bowiem wtedy przyroda budzi się do życia lub wycisza do zimowego snu. Impulsy przez nią wysyłane są sygnałami informacyjnymi dla naszego organizmu. Właśnie one sprawiają, że obserwacja swojego ciała może stać się cennym źródłem wiedzy na temat tego, co dzieje się wokół nas. Zatem, znając cielesne symptomy nadejścia wiosny, będziemy wiedzieli jak należy się przygotować na jej nadejście, by nie dała się nam zbyt mocno we znaki.

There are no comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *